NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия
2721
Авансцена

Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна. Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката. Георгиева е завършила Живопис в Glasgow school of art в Шотландия, Реставрация и консервация във Великотърновския университет, където понастоящем е докторант в катедра Изкуствознание и теоретични дисциплини

| 03 Юли 2024, 12:28 ч.
Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия
Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия
Снимка © БТА

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна.

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката. Георгиева е завършила Живопис в Glasgow school of art в Шотландия, Реставрация и консервация във Великотърновския университет, където понастоящем е докторант в катедра Изкуствознание и теоретични дисциплини.

В своя цикъл творби, показан във Варна, художничката казва, че абстрактният пейзаж е опит за визуално изследване на отношението между живо и неживо, природно и изкуствено, на нишката, свързваща човека и всичко около него - земята, водата, небето, слънцето, духа и дори създаденото от самия него. Формата, цветът, линията, светлината, асоциацията и чувството, което пораждат, според нея са вечно задаваните въпроси с различните отговори, които дава всеки артист.

Човекът се появява само в една от новите, непоказвани досега творби от цикъла. Това е триптих, където телата според авторката са ритъм на краткото пребиване в материята, в която сме поставени като хора.

Светослава Георгиева смята, че светът е ментален, двойнствен, вибрира, всичко се движи, но е свързано по един неоспорим и очевиден начин. Това схващане е и в основата на нейната изложба „Херметично“, в която чуждите тела са препратка към случайността и независещите от нас неща, а фонът, в който може да се разчете гора или вода, е метафора на живота, която оставя по нас „драскотини“, говорещи за личните ни истории, които си струва да ценим, а не да крием. Чрез своята индивидуална художествена техника тя създава стъклоподобни ефекти, които подсказват илюзия за вода и движение, за преграда между заобикалящата среда и зрителя.

Като визуален артист Светослава Георгиева има седем самостоятелни изяви и много участия в колективни изложби в Reid Gallery в Глазгоу, Royal Scottish Academy of Art and Architecture в Единбург, Campagna dei Cadduti в Тренто, галерия „Лабиринт” в Пловдив, галериите „Ларго” и „ЖарАрт” във Варна, Изложбени зали „Рафаел Михайлов” във Велико Търново, градските галерии в Разград, Стара Загора, Габрово. Тя е куратор на изложби и ръководи културни проекти и обучения в управляваната от нея фондация Under One Roof.

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Очаква се американският рапър Килър Майк да избегне обвинения за физическа саморазправа, довела до ареста му на наградите „Грами“ по-рано тази година, предаде Асошиейтед прес. Наскоро като рапърът положи общественополезен труд. 

В изявление от четвъртък градската прокуратура на Лос Анджелис съобщи, че Майк „успешно е завършил процеса на изслушване, включително и наложеното изискване за общественополезен труд“. През февруари рапърът беше отведе с белезници от полицията и задържан по подозрение в нарушение на закона.

Съдебните документи показват, че срещу Майк, чието истинско име е Майкъл Рендер, няма повдиганото обвинение за инцидента. 

Майк каза, че „прекалено ревностен“ охранител е допринесъл за сбиването, което се е случило в радостните моменти, след като е спечелил три награди на церемония на наградите „Грами“. Това е първата му награда „Грами“ от

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Изложбата „Херметично“ ще остане във Варненската галерия до 22 юли т.г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2721
Авансцена

Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна.Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката.

| 03 Юли 2024, 12:28 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия
Светослава Георгиева открива живописна изложба във Варненската градска галерия
Снимка © БТА

Изложба живопис на Светослава Георгиева се открива днес в Градската художествена галерия на Варна. Тя носи заглавие „Херметично“ и съдържа произведения, създадени през последната година в смесена техника с акрил, масло, енкаустика, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии с включване на метал, дърво и смоли върху платна.

Изборът на заглавие идва от връзката със седемте херметични принципа, които са заложени в древното учение и представляват единна хармонична система за живота, вселената и изкуството на промяна, обяснява идеята си авторката. Георгиева е завършила Живопис в Glasgow school of art в Шотландия, Реставрация и консервация във Великотърновския университет, където понастоящем е докторант в катедра Изкуствознание и теоретични дисциплини.

Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар ще има премиера у нас, броени дни след премиерата си във Венеция.

„Съседната стая“ ще има прожекция след церемонията по награждаването на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“ – на 25 октомври, в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури, съобщават организаторите.

По думите им испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли са поверени на носителките на „Оскар“ Джулиан Мур („Краят на аферата“, „Часовете“) и Тилда Суинтън („Орландо“, „Майкъл Клейтън“).

Адаптация по роман на

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.

Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.

Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.

Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.

Изложба с произведения, създадени по време на XXV Международен пленер за акварел „Никола Маринов“ откриха в Търговище.

Събитието привлече интереса на ценителите на изобразителното изкуство от града и региона в Художествената галерия „Никола Маринов“.

В тазгодишното издание на емблематичния за Търговище художествен форум участваха девет автори. Това са Добрин Добревски, Евгени Недев, Емил Марков, Илияна Минкова, Мариана Маринова от България; Ахмет Юзел от Турция; Енрике Флорес от Испания, Вихър Георгиев (Австрия) и Димитър Нешев (САЩ). 

При откриването на експозицията директорът на галерия „Никола Маринов“ Пламен Проданов посочи, че екипът на институцията традиционно следва нишката в пленера да се канят за изява както творци от България, така и художници от чужбина.

Тази година допълнихме с участници - автори, кои

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

В своя цикъл творби, показан във Варна, художничката казва, че абстрактният пейзаж е опит за визуално изследване на отношението между живо и неживо, природно и изкуствено, на нишката, свързваща човека и всичко около него - земята, водата, небето, слънцето, духа и дори създаденото от самия него. Формата, цветът, линията, светлината, асоциацията и чувството, което пораждат, според нея са вечно задаваните въпроси с различните отговори, които дава всеки артист.

Човекът се появява само в една от новите, непоказвани досега творби от цикъла. Това е триптих, където телата според авторката са ритъм на краткото пребиване в материята, в която сме поставени като хора.

Община Пловдив и фондация „Пловдив 2019“ ще отбележат 10 години от обявяването на града за титуляр и 5 години от провеждането в него на инициативата Европейска столица на културата (ЕСК) с концерт на 5 септември и фестивал "Улица Станционна".

Той ще се проведе от 5-ти до 8-ми септември на улица „Иван Вазов“, каза в интервю заместник-кметът по „Култура, археология и туризъм“ на Пловдив Пламен Панов. 

Пловдив спечели титлата през 2014 година и заедно с град Матера в Италия имаше пет години за подготовката и реализирането на стотици събития.

През 2019 година се организираха над 350 проекта, включващи 900 събития. Средствата за цялата програма за подготовка и реализация на Европейската столица на културата бяха около 16 млн. лева.

През 2019 г. в града се откриха две нови галерии, реновира се изцяло градския

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Спектакълът "Елизабет или кралицата девственица" от Кристиан Симеон е втората премиера на Драматичен театър - Пловдив, част от фестивала "Сцена на кръстопът".

Режисьор на представлението е Маргарита Мачева, а в ролята на една от най-великите личности - кралица Елизабет I, влиза Койна Русева. Премиерата е тази вечер в Камерна зала „Стефан Данаилов”.

Преводът е на Наташа Колевска-Куртева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, музиката на Христо Намлиев. Актьорският състав включва още Ивана Крумова, Венелин Методиев, Борис Кръстев и Мартин Раков.

Авторът е измислил история, която се базира на реални личности, а отношенията между тях се развиват по много емоционален начин, посочи режисьорът Маргарита Мачева. Тя подчерта, че това е история-фикция и спектакълът няма претенция за историческа достоверност. В него кралицата се влюбва в един много по-м

Очаква се американският рапър Килър Майк да избегне обвинения за физическа саморазправа, довела до ареста му на наградите „Грами“ по-рано тази година, предаде Асошиейтед прес. Наскоро като рапърът положи общественополезен труд. 

В изявление от четвъртък градската прокуратура на Лос Анджелис съобщи, че Майк „успешно е завършил процеса на изслушване, включително и наложеното изискване за общественополезен труд“. През февруари рапърът беше отведе с белезници от полицията и задържан по подозрение в нарушение на закона.

Съдебните документи показват, че срещу Майк, чието истинско име е Майкъл Рендер, няма повдиганото обвинение за инцидента. 

Майк каза, че „прекалено ревностен“ охранител е допринесъл за сбиването, което се е случило в радостните моменти, след като е спечелил три награди на церемония на наградите „Грами“. Това е първата му награда „Грами“ от

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Светослава Георгиева смята, че светът е ментален, двойнствен, вибрира, всичко се движи, но е свързано по един неоспорим и очевиден начин. Това схващане е и в основата на нейната изложба „Херметично“, в която чуждите тела са препратка към случайността и независещите от нас неща, а фонът, в който може да се разчете гора или вода, е метафора на живота, която оставя по нас „драскотини“, говорещи за личните ни истории, които си струва да ценим, а не да крием. Чрез своята индивидуална художествена техника тя създава стъклоподобни ефекти, които подсказват илюзия за вода и движение, за преграда между заобикалящата среда и зрителя.

Като визуален артист Светослава Георгиева има седем самостоятелни изяви и много участия в колективни изложби в Reid Gallery в Глазгоу, Royal Scottish Academy of Art and Architecture в Единбург, Campagna dei Cadduti в Тренто, галерия „Лабиринт” в Пловдив, галериите „Ларго” и „ЖарАрт” във Варна, Изложбени зали „Рафаел Михайлов” във Велико Търново, градските галерии в Разград, Стара Загора, Габрово. Тя е куратор на изложби и ръководи културни проекти и обучения в управляваната от нея фондация Under One Roof.

Изложбата „Херметично“ ще остане във Варненската галерия до 22 юли т.г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.